The Norman Kessell Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role

Andrew Henry Look Back in Anger Red Line Productions
John Howard All My Sons Sydney Theatre Company
Daniel Mitchell Barefoot in the Park Ensemble Theatre
Dan Spielman The Blind Giant is Dancing Belvoir Theatre
William Zappa Antigone Sport for Jove


The Norman Kessell Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

Caroline Brazier The Literati Griffin Theatre Company & Bell Shakespeare
Marta Dusseldorp Gloria Griffin Theatre Company
Deborah Kennedy The Importance of Being Earnest Sport for Jove
Kate Mulvany The Literati Griffin Theatre Company & Bell Shakespeare
Robyn Nevin All My Sons Sydney Theatre Company


The Jeffrey Joynton Smith Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role

Syd Brisbane Fawlty Towers Phil McIntyre, Michael Coppel & Louise Withers – Producers
Noel Hodda Three Sisters Sport for Jove
Garth Holcombe Tribes Ensemble Theatre
Josh McConville Arcadia Sydney Theatre Company
Jamie Oxenbould The Literati Griffin Theatre Company


The Jeffrey Joynton Smith Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role

Ana Maria Belo Tribes Ensemble Theatre
Rarriwuy Hick The Golden Age Sydney Theatre Company
Deborah Kennedy Fawlty Towers Phil McIntyre, Michael Coppel & Louise Withers – Producers
Jody Kennedy A Man with Five Children Darlinghurst Theatre Company
Genevieve Lemon Tribes Ensemble Theatre


The Colleen Clifford Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actor in a Musical

David Campbell Dream Lover Gilbert Theatricals & John Frost
Brent Hill Little Shop of Horrors Luckiest Prod. & Tinderbox Prod. in assoc with Hayes Theatre Company
Ainsley Melham Aladdin Disney Productions
Michael James Scott Aladdin Disney Productions
Anthony Warlow Fiddler on the Roof Tim Lawson – Producer (for The Works Entertainment)


The Colleen Clifford Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actress in a Musical

Laura Bunting Side Show One Eyed Man Prod. in assoc. with Hayes Theatre Company
Kerrie Anne Greenland Side Show One Eyed Man Prod. in assoc. with Hayes Theatre Company
Esther Hannaford Little Shop of Horrors Luckiest Prod. & Tinderbox Prod. in assoc. with Hayes Theatre Company
Sheridan Harbridge You’re a Good Man Charlie Hayes Theatre Company Brown
Amy Lehpamer The Sound of Music John Frost, David Ian, Andrew Lloyd Webber & The Really Useful Group
Anna O’Byrne My Fair Lady Opera Australia & John Frost


The Colleen Clifford Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role in a Musical

Ross Chisari Ghost Ambassador Theatre Group, GWB Entertainment & Red Live!
Laurence Coy The Fantasticks Wooden Horse Prod. in assoc. with Hayes Theatre Company
Martin Crewes Dream Lover Gilbert Theatricals & John Frost
Bert LaBonte Dream Lover Gilbert Theatricals & John Frost
Reg Livermore My Fair Lady Opera Australia & John Frost


The Colleen Clifford Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role in a Musical

Jacqueline Dark The Sound of Music John Frost, David Ian, Andrew Lloyd Webber & The Really Useful Group
Sheridan Harbridge The Detective’s Handbook New Musicals Australia & Hayes Theatre Co.
Marney McQueen Dream Lover Gilbert Theatricals & John Frost
Lara Mulcahy The Detective’s Handbook New Musicals Australia & Hayes Theatre Co.
Robyn Nevin My Fair Lady Opera Australia & John Frost


The Stuart Wagstaff Memorial Award for Most Outstanding Direction

Julie Andrews My Fair Lady Opera Australia & John Frost
Jonathan Biggins The Detective’s Handbook New Musicals Australia & Hayes Theatre Co.
Richard Carroll Side Show One Eyed Man Prod. in assoc. with Hayes Theatre Company
Lee Lewis The Literati Griffin Theatre Company & Bell Shakespeare
Kip Williams All My Sons Sydney Theatre Company


Award for the Most Outstanding Main Stage Musical

Aladdin Disney Productions
Dream Lover Gilbert Theatricals & John Frost
Ghost Ambassador Theatre Group, GWB Entertainment & Red Live!
My Fair Lady Opera Australia & John Frost
Singin’ in the Rain Lunchbox Theatrical Prod., TEG Dainty, Michael Cassel Group & David Atkins Enterprises
The Sound of Music John Frost, David Ian, Andrew Lloyd Webber & The Really Useful Group


Award for the Most Outstanding Independent Musical

Hidden Sydney–The Glittering Mile Dir: Lucas Jervies Working Management & Live Ideas – Producers
Little Shop of Horrors Dir: Dean Bryant Luckiest Prod. & Tinderbox Prod. in assoc. with Hayes Theatre Company
Side Show Dir: Richard Carroll One Eyed Man Prod. & in assoc. with Hayes Theatre Company
The Detective’s Handbook Dir: Jonathan Biggins New Musicals Australia & Hayes Theatre Co.
Violet Dir: Mitchell Butel Blue Saint Prod. in assoc with Hayes Theatre Co.


The John West Memorial Award for the Most Outstanding New Australian Performed Work

Jack of Hearts By David Williamson
Liza’s Back! (is Broken) By Trevor Ashley & Phil Scott
The Detective’s Handbook Book & Lyrics: Ian Ferrington Music: Olga Solar
Hidden Sydney-The Glittering Mile Writers: Trevor Ashley, Ray Badran, Nikki Britton & Benito Di Fonzo
The Literati By Justin Fleming after Moliere’s Les Femmes


The Micki and Robert Davis Memorial Award for the Most Outstanding Main Stage Production

All My Sons Dir: Kip Williams Sydney Theatre Company
Arcadia Dir: Richard Cottrell Sydney Theatre Company
Blind Giant is Dancing Dir: Eamon Flack Belvoir Theatre
The Good Doctor Dir: Sandra Bates Ensemble Theatre
The Literati Dir: Lee Lewis Griffin Theatre Company & Bell Shakespeare


The Taffy Davies Memorial Award for the Most Outstanding Independent Production

A Man with Five Children Dir: Anthony Skuse Darlinghurst Theatre Co.
Antigone Dir: Damien Ryan Sport for Jove
Lake Disappointment Dir: Janice Muller Carriageworks
Look Back in Anger Dir: Lizzie Schebesta Red Line Productions & Damien Ryan
My Name is Asher Lev Dir: Moira Blumenthal Moira Blumenthal Prod. & Encounters@Shalom